دانشنامه اقتصاد و مدیریت

چهارشنب10222014

Last updateجمعه, 17 اکتبر 2014 4pm

Font Size

SCREEN

Cpanel
حقایقی درباره نوبلیست‌های اقتصاد

حقایقی درباره نوبلیست‌های اقتصاد

تنها زنی که نوبل اقتصاد را به خانه برد، که بود؟

از ...

تحلیل مدیریت حباب اقتصادی و رکود چرخه

تحلیل مدیریت حباب اقتصادی و رکود چرخه

زمانی که در سال 1996 , آلن گرینسپن رئیس بانک مرکزی...

تحلیل تئوری هزینه و فرصت در اقتصاد و سرمایه گذاری

تحلیل تئوری هزینه و فرصت در اقتصاد و سرمایه گذاری

هر چقدر هم که ثروتمند و غنی باشیم هرگز نمیتوانیم ز...

سه سوال کلیدی: دلایل چالش بزرگ کاهش رشد اقتصادی چیست؟

سه سوال کلیدی: دلایل چالش بزرگ کاهش رشد اقتصادی چیست؟

کاهش رشد اقتصادی کشورهای موسوم به اقتصادهای نوظهور...

فساد اداری در افغانستان

فساد اداری در افغانستان

دولت افغانستان از سال 2001 میلادی مبلغ 60 بیلیون د...

مدیریت

بزرگان فروش بخوانید: استراتژی از کجا نشات می گیرد؟

بزرگان فروش بخوانید: استراتژی از کجا نشات می گیرد؟

مدیریت دانشنامه

از نظر نویسندگان ‌مای‌کاستومر، چهار بعد اصلی وجود دارد که نقطه آغاز برنامه‌ریزی راهبردی هستند. این چهار بعد به شرح زیر می‌باشند:

• برند ما حوزه‌ی برند قلمرویی است که بسیاری از بازاریابان فرآیند تدوین استراتژیهای خود را از بستر آن آغاز ...

Loading...

ریاضیات و حسابداری

ریاضی و عملیات نظامی

ریاضی و عملیات نظامی

اسماعیلی فر - لبخند ریاضی

در جنگ جهانی دوم فرماندهی نظامی در انگلستان از گروهی از دانشمندان دعوتی بعمل آورد تا در مسائل سوق الجیشی و تدابیر جنگی مربوط به دفاع زمینی و هوایی این کشور مطالعه نمایند. هدف آنها تعیین موثرترین روش استفاده از منابع محدود نظامی بود. ...

Loading...

روانشناسی و رموز موفقیت

چه چیز از شما می‌تواند جابز، گیتس یا موزارت بسازد؟ استعداد، پشتکار یا رشته‌ای از خوش‌شانسی‌ها؟!

چه چیز از شما می‌تواند جابز، گیتس یا موزارت بسازد؟ استعداد، پشتکار یا رشته‌ای از خوش‌شانسی‌ها؟!

علیرضا مجیدی

روز، یکشنبه ۵ اکتبر ۲۰۱۴، سومین سالگرد درگذشت استیو جابز بود. سه سال پیش در سحرگاهی که زودتر از معمول از خواب بیدار شده بودم، دستم به سمت آی‌پد رفت تا اخبار روز را با فلیپ‌بورد و زایت مرور کنم و ناگهان از دیدن خبر فوت جابز شوکه شدم. ...

Loading...

دانستنی های علمی

حقایقی درباره نوبلیست‌های اقتصاد

حقایقی درباره نوبلیست‌های اقتصاد

مدیریت دانشنامه

تنها زنی که نوبل اقتصاد را به خانه برد، که بود؟

از سال 1969 میلادی تا کنون 45 جایزه نوبل اقتصاد در جهان اعطا شده است که بیست و دو جایزه تنها به یک اقتصاددان داده شده، در حالی که 17 جایزه را دو اقتصاددان به صورت مشترک دریافت کرده اند. ...

Loading...
نگارنده: تمیم عاصی | ابتهاج عبیدی
afghanistan-needs-an-economic-czar
نویسنده: تمیم عاصی | برگردان: ابتهاج عبیدی | منبع: فارین پالیسی چین دنگ ژیوپنگ داشت، هند منموهن سنگ، امارات متحده عربی هم شیخ راشد و سنگاپور لی کوان یو. و ده ها تن دیگر از دولتمردان جهان، توانستند پتانسیل اقتصادی کشور خود را کنند و راه را برای رشد اقتصادی خارق العاده و توسعه در کشورهای خود هموار نمایند. حالا زمان آن فرا رسیده تا برنامه های توسعه...
نگارنده: سکینه قاسمی
small-and-medium-enterprises-in-afghanistan
تشبثات کوچک و متوسط، یکی از بخشهای مهم اقتصادی  به حساب می آید زیرا، این تشکیلات از ظرفیت بالای ایجاد اشتغال برخوردار بوده و سهم قابل توجه ی در تولید ناخالص کشورها دارند. درحال حاضر، به تعداد 23 میلیون تشبثات در 25 کشور اروپایی فعال اند که باعث ایجاد 75 میلیون شغل گردیده است.[1] این تشبثات  نقش قابل توجهی در اقتصاد کشور ما نیز دارند زیرا 80 تا 90...
نگارنده: اکونومیست
removing-money
از زمان اختراع پول نقد در قرن هفتم پیش از میلاد، این ابزار آسان‌ترین راه‌ برای پرداخت در خریدهای روزمره بوده است. اما با آسان‌تر شدن پرداخت‌های الکترونیکی و ظهور سامانه «پرداخت بدون تماس» شرکت اپل، اقتصاددانان از خود می‌پرسند که آیا دوران سکه و اسکناس به پایان رسیده است؟ به عقیده کنث روگاف از دانشگاه هاروارد پاسخ به این سوال مثبت است. به استدلال او حذف...
نگارنده: طارق بصیر
economic-growth-and-its-effects-on-poverty
موضوع را با چند پرسش ساده آغاز میکنیم. آیا همیشه رشد اقتصادی سبب کاهش فقر میگردد؟ ویا برعکس؟ آیا رابطه ی این دو پدیده اقتصادی رابطه یک به یک و مستقیم است و یا عوامل دیگری هم میتواند در میان باشد؟ آیا کاهش فقر بدون رشد اقتصادی ویا رشد منفی اقتصادی, ممکن است؟ برای پاسخ به پرسش های فوق باید پای پدیده ی جدیدی بنام "نابرابری اقتصادی" را به میدان...
نگارنده: پروفسور حسن منصور
schumpeters-model-of-evolutionary-economics
این مقاله برگرفته از کتاب كاپيتاليسم، سوسياليسم و دموكراسي , با ترجمه پروفسور حسن منصور است.بسياري از اقتصاددانان وقتي بخواهند از سه شخصيت بزرگ تاريخ انديشة اقتصادي نام ببرند، نام ماركس، كينز و شومپيتر (نظریه پرداز اقتصاد تکاملی) را بر زبان مي‌آورند و طرفه اينكه كينز و شومپيتر هر دو در سالي ديده به جهان گشودند كه ماركس چشم از جهان فروبست (1883). بدون...

مخترع موبایل که بود؟


از الكساندر گراهام بل در سال ۱۸۷۶تا دكتر مارتین كوپر(Martin Cooper) در ۳ آوریل ۱۹۷۳

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org
الكساندر گراهام بل مخترع تلفن دكتر مارتین كوپر مخترع موبایل


تلفن در مركز انقلاب مخابراتی قرار گرفته است. در طول یك قرن و اندی موجودیت، تلفن زندگی اقتصادی و اجتماعی بشر را بیش از آنچه الكساندر گراهام بل در سال ۱۸۷۶ تصور می كرد تغییر داده است.تلفن باعث ایجاد همنشینی، اشتغال و دسترسی میلیون ها نفر به اطلاعات شده است. هم اكنون این وسیله آشنا دروازه ای به سوی جهان نوین شده است.


انقلابی كه هم اكنون در حال رخ دادن است، سه جنبه دارد:

1. كاهش ارزش قیمتهای مكالمات راه دور
2. افزایش كاربرد و كارآیی تلفن
3. برقراری مذاكرات تلفنی در سراسر جهان

نظر به اینكه تلفن وسیله ای بسیار انعطاف پذیر است و می توان از آن برای انجام كارهای گوناگون استفاده كرد این كاربرد دارای ابعاد گسترده است و تغییرات ناشی از آن تاثیرات عمیقی خواهد داشت و زوال فاصله ها با كاهش قیمت مكالمات راه دور و بین المللی به وقوع خواهد پیوست.

نیم نگاهی به تاریخچه تلفن همراه

در آستانه ورود به دهۀ ۷۰ میلادی بود كه آمریكایی‌ها به این فكر افتادند كه ارتباطات تلفنی را گسترش دهند و بتوانند تلفن را با خود حمل كنند، از این رو تصمیم گرفتند تلفن‌همراه یا به قول خودشان Mobile را بسازند. بعد از این فكر بود كه پایه‌های ساخت تلفن‌همراه بنا نهاده شد و شبكه‌های تلفن‌همراه به تولید انبوه رسید، مطمئنا تلفن‌های همراه اولیه به ظرافت امروز نبود بلكه چیزی شبیه به بی‌سیم‌های ۲۰ سال پیش بود كه هیچ كار فانتزی بر روی آن‌ها انجام نشده بود؛ این اختراع سبب شد كه بشر بتواند امواج مایكروویو را مهار كرده و آن را برای ارتباط بی‌سیم به ‌كار بگیرد.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

پدر تلفن همراه یا مخترع تلفن همراه که بود ؟

مخترع تلفن همراه یک مرد 77ساله به نام دکتر مارتین كوپر(Martin Cooper) است. او سال ها پیش به عنوان مهندس الکترونیک در شرکت موتورولا کار می کرد که اولین گوشی قابل حمل را ساخت و اولین کسی هم بود که با گوشی تلفن همراه یک کیلوگرمی اش در سوم آوریل 1973 صحبت کرد. کوپر ایده ساخت گوشی تلفن همراه را از یک فیلم پربیننده در آن زمان گرفت. در یکی از صحنه های فیلم علمی- تخیلی "پیشتازان فضا"، یکی از شخصیت های اصلی سریال با یک گوشی بی سیم حرف می زد و با دیدن این صحنه، ایده ساخت تلفن همراه به ذهن کوپر الهام شد و تصمیم گرفت روی عملی کردن این قضیه کار کند. اواخر دهه ۱۹۶۰ یك شركت تلفن در آمریكا، انگلیس و ژاپن وجود داشت كه شركت آمریكای ATT الان بزرگترین شركت تلفن در دنیا محسوب می شود. آنها چیزی را اختراع كرده بودند كه به آن cellular می گویند در واقع اختراعشان تلفن های داخل ماشین بود. او در عمل نشان داد كه می توان یك تلفن همراه ساخت كه با آن بشود یك شماره را نه به یك مكان، نه به یك میز، و نه به یك خانه، بلكه به یك شخص اختصاص داد. از سال ۱۹۷۳ كه مارتین كوپر اولین تلفن همراه را به نمایش گذاشت تا سال ۱۹۸۳ اولین سرویس تجاری تلفن همراه شروع به كار كرد آنها ۵ مدل گوشی تلفن همراه ساختند كه هر كدام ۴۵۰ گرم وزن داشت.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

نمی توانم بدون اختراعم زندگی کنم

او حالا شرکت خودش به نام "Array comm" را مدیریت می کند که در زمینه فناوری آنتن های هوشمند و بهبود کیفیت شبکه های بی سیم فعال است. کوپر نسبت به وضعیت امروز تلفن همراه و به خصوص اضافه کردن هر روزه فعالیت های جدید به گوشی های تلفن، گلایه دارد و می گوید هنوز رویای اصلی تلفن همراه محقق نشده است. حرف های او را در مورد اختراعش بخوانید.

:: ایده گوشی تلفن بی سیم چطور به وجود آمد؟

اواخر دهه 1960 بود. آن زمان شرکت تلفن امریکا - ATT - که بزرگترین شرکت تلفن در جهان محسوب می شد، چیزی اختراع کرده بود که به آن "cellular" می گویند. یعنی یک نوع تلفن مخصوص ماشین بود. ولی ما عقیده داشتیم که مردم چیزی فراتر از آن را لازم دارند و تنها راهی هم که در شرکت آن زمانمان- موتورولا- برای اثبات حرفمان به دنیا داشتیم، این بود که تلفن همراه را اختراع کنیم. چیزی که بتوان با آن یک شماره را نه به یک مکان، نه به یک خانه بلکه به یک شخص اختصاص داد.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

:: اولین تماس تلفنی با تلفن همراه چطور بود؟ چه چیزی گفتید؟

من به رقیبم، آقای "جو انگل" زنگ زدم که در آزمایشگاه بل کار می کرد و به او گفتم من با یک تلفن همراه واقعی با تو صحبت می کنم: یک گوشی تلفن قابل حمل.

:: احساست وقتی در این رقابت سرسختانه پیروز شدی چه بود: خیلی خوشحال بودی؟


البته. وقتی شما هم در یک موقعیت رقابتی مثل وضعیتی که ما داشتیم، قرار گرفته باشید و با رسیدن به موقعیت و شکست رقیب، یکی از بیشترین خشنودی ها و رضایت های زندگی تان را به دست می آورید.

:: روند ساخت گوشی تلفن همراه چطور ادامه پیدا کرد؟


از سال 1973 که ما اولین تلفن همراه را به نمایش گذاشتیم تا سال 1983 که اولین سرویس تجاری تلفن همراه شروع به کار کرد، ما در عمل 5 مدل از گوشی تلفن همراه را تولید کردیم. هر کدام کوچک تر از قبلی و وزنشان هم از یک کیلوگرم به 450 گرم رسید.

:: آیا واقعاً فکر می کردید که اختراع شما تا این حد معروف و همه گیر شود که میلیون ها نفر در سراسر جهان از آن استفاده کنند؟

باید اعتراف کنم که به نظرم زمان کش آمد و در این مدت کوتاه، پیشرفت های زیادی صورت گرفت. فقط تصورش را بکنید که اولین گوشی ها در سال 1983 تقریباً 3500 دلار قیمت داشتند که به قیمت الان می شود 7 هزار دلار. البته ما این رویا را داشتیم که روزی تلفن همراه تا این حد فراگیر شود زیرا اندازه آن بسیار کمتر شده و قیمتش هم کاهش پیدا کرده است.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

:: وقتی می بینید مردم در کوچه و خیابان راه می روند در حالی که با اختراع شما صحبت می کنند، شگفت زده نمی شوید؟

دنیای بی سیم دنیای آزادی است. دنیای رها شدن از قید و بندهای تلفن ثابت و قابلیت بودن در هر کجا که می خواهید. این تاثیر کوچکی که من در زندگی مردم داشته ام، بی نهایت خشنودم می کند. زیرا تلفن های همراه زندگی مردم را بهتر می کند. تلفن های همراه راحتی بیشتری به مردم می دهد. به هر حال من نقش کوچکی در این زمینه داشتم که باعث می شود احساس خوبی داشته باشم.

:: برای شما مهم است که لقب پدر تلفن همراه را دارید؟


با این که من تصور داشتن تلفن همراه را ممکن کردم ولی رویای تلفن همراهی که امروزه محقق شده است، نتیجه کار صدها آدم مختلف است. این رویا هنوز کامل نیست و ما هنوز داریم روی آن کار می کنیم تا این رویا را بهتر بسازیم.

:: نظر شما درباره افزودن قابلیت های دیگر وسایل دیجیتالی مثل دوربین دیجیتال، mp3 پلیر و غیره به گوشی تلفن همراه چیست؟


من اصلاً شیفته مفهوم وسایل همه کاره نیستم. فکر می کنم راه خدمت کردن به مردم، بهبود دادن کارکرد آن چیزی است که آن وسیله را به خاطر آن ساخته اند. اگر شما سعی کنید چیزی بسازید که همه کار انجام بدهد، آن وسیله هیچکدام از آن کارها را خیلی خوب انجام نمی دهد.

:: یعنی شما هرگز تلفن همراه دوربین دار نمی خرید؟ فکر می کنید صنعت تلفن همراه روی چه چیزی باید تمرکز کند؟


به نظر من ما داریم پسرفت می کنیم. ما به جای این کارها و پیش از هر چیز باید یک تلفن همراه واقعاً خوب بسازیم که همیشه خوب کار کند. ما هنوز نتوانسته ایم این کار را انجام دهیم. ولی رفته ایم سراغ اضافه کردن قابلیت های دیگر به گوشی های تلفن همراه در حالی که هنوز به رویای اصلی آن دست پیدا نکرده ایم.

:: آینده ارتباطات بی سیم را چطور می بینید؟


شرکت من در حال حاضر روی چیزی کار می کند که ما فکر می کنیم همان آینده است. این که اینترنت بی سیم در هر جایی به راحتی وجود داشته باشد. من در تجارت یک قانون دارم. هیچ تجارت ساده ایی وجود ندارد و در دنیای تجاری امروز، ارتباطات از راه دور، یک تجارت مشکل ولی آینده دار است.

:: در حال حاضر از چه گوشی یی استفاده می کنید؟ خیلی به آن وابسته اید؟


من تا زمانی که گوشی های تلفن همراه این قدر کوچک نبود که بتوانم آن را با خود حمل کنم و همه جا آن را داشته باشم، از گوشی تلفن همراه استفاده نمی کردم. حالا هم یک گوشی کوچک و سبک دارم و بدون آن هم نمی توانم زندگی کنم. من همیشه از کوچک ترین و سبک ترین گوشی که بتوانم خریداری کنم، استفاده می کنم.

:: به عنوان مخترع تلفن همراه، چقدر ثروتمند هستید؟

من فراتر از همه تصورات، با داشتن رضایت و خشنودی از انجام چیزی که از دستم برمی آمده، ثروتمند هستم.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

بازدیدهای محتوا
13018942

723  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

G+