سه شنبه07262016

Font Size

SCREEN

Cpanel
فریدریش آوگوست فون هایک

فریدریش آوگوست فون هایک

فریدریش آوگوست فون هایک (Friedrich August von Haye...

اندازه‌گیری اقتصادها - مشکل تولید ناخالص داخلی

اندازه‌گیری اقتصادها - مشکل تولید ناخالص داخلی

یکی از مهم‌ترین درس‌های آلبرت اینشتین آن است که سر...

پولی از آسمان - هدیه بانک‌های مرکزی

پولی از آسمان - هدیه بانک‌های مرکزی

«پول هلیکوپتری» همانند یک قلم در ستون مطالبات صندو...

کره چرا کره شد؟

کره چرا کره شد؟

نگاهی به عوامل توسعه‌ای در اقتصاد و صنعت کره‌جنوبی...

وایکینگ‌های مرفه - نروژ چگونه نروژ شد؟

وایکینگ‌های مرفه - نروژ چگونه نروژ شد؟

هفدهم ماه می روز ملی نروژ است. این روز به یادبود ه...

اقتصاد و بانکداری

رابطه اقتصاد با سایر علوم

رابطه اقتصاد با سایر علوم

مدیریت دانشنامه

علم اقتصاد با سایر علوم، به ویژه با علوم انسانی، روابط نزدیک و پیوندهای ناگسستنی دارد تا جایکه خود گاهی مکمل آنها تلقی می شود. وجود چنین روابطی، که اغلب از روابط وابستگی است، بیشتر استقلال محدود اقتصاد را میرساند.

Loading...

مدیریت

این ۷ ویژگی در رئیس شما، نشانه وحشتناک بودن اوست!

این ۷ ویژگی در رئیس شما، نشانه وحشتناک بودن اوست!

علیرضا مجیدی

خیلی وقت‌ها ما فقط به صورت کلی در مورد افراد اظهار نظر می‌کنیم و بعضی اوقات هم فقط وقتی از کسی سود یا زیان شخصی به ما رسیده باشد، دیدگاه ما نسبت به او تغییر می‌کند.

اما در مورد مدیران و رؤسا، چه ویژگی‌های می‌توانیم فهرست کنیم که دلالت...

Loading...

ریاضیات و حسابداری

آمار و مفاهيم اوليه

آمار و مفاهيم اوليه

مدیریت دانشنامه

آمار علم و عمل توسعه دانش انسانی از طریق استفاده از داده‌های تجربی است. آمار بر نظریه‌ی آمار مبتنی است که شاخه‌ای از ریاضیات کاربردی است. در نظریه‌ی آمار، اتفاقات تصادفی و عدم قطعیت توسط نظریه احتمال مدل می‌شوند. عمل آماری، شامل برنا...

Loading...

روانشناسی و رموز موفقیت

8 قدم فاصله تا محبوبیت در دل ها

8 قدم فاصله تا محبوبیت در دل ها

مدیریت دانشنامه

انسان موجودی است که برای زندگی اجتماعی آفریده شده و هنگامی که احساس کند دوست داشتنی و مورد پذیرش نیست، احساس بدبختی و تیره روزی می‌کند. واقعیتی که شامل من، تو و همه مردم دنیا می‌شود. برای ایجاد روابطی دوستانه و شادی بخش چه باید کرد؟ ...

Loading...

دانستنی های علمی

گذری بر اندیشه های گونار میردال

گذری بر اندیشه های گونار میردال

مدیریت دانشنامه

پيش گفتار

از ميان بزرگان اقتصاد توسعه گونار ميردال جايگاه بسيار بالايي دارد چون ميردال در طول عمر علمي خود بيش از آنكه مبدع نظرية جديد باشد، عامل دور ريختن پاره‌اي از عقايد بود. او به طور دائم به انتقاد از نظرية اقتصاد متعارف مي‌پرداخ...

Loading...
نگارنده: مدیریت دانشنامه
economics-and-other-social-sciences
علم اقتصاد با سایر علوم، به ویژه با علوم انسانی، روابط نزدیک و پیوندهای ناگسستنی دارد تا جایکه خود گاهی مکمل آنها تلقی می شود. وجود چنین روابطی، که اغلب از روابط وابستگی است، بیشتر استقلال محدود اقتصاد را میرساند.   الف - رابطه اقتصاد با حقوق: رابطه اقتصاد با حقوق از طریق مجاری مختلف برقرار میگردد. در واقع حقوق است که چارچوب فعالیت اقتصادی و...
نگارنده: مدیریت دانشنامه
psychology-and-economics
اقتصاد زندگی اجتماعی با هدف تامین هر جه بهتر نیازها ی انسانها شکل گرفته است. بطور کلی می توان احتیاجات بشر را به دو دسته «مادی» و «معنوی» تقسیم نمود. نیازهای مادی نیز به خود داری دو شاخه فرعی هستند:   1- نیازهای که مستقیماً توسط افراد دیگر بشری تامین و ارضاء می گردند؛ مانند: نیاز جنسی و... 2- نیازهای مادیی که بر آوردن آنها مستلزم استفاده از طبیعت...
نگارنده: مدیریت دانشنامه
sociology-and-economics
اقتصاد را مطالعه پویشهای تولید، توزیع، مبادله و مصرف تعریف کرده اند. تولید و مصرف به عنوان دو فعالیت اصلی، و توزیع و مبادله به عنوان فعالیتهای جانبی و حد واسط بین تولید و مصرف قلمداد شده اند. در اینگونه تعاریف، گر چه موضوع علم مورد نظر به ظاهر مجزا از سایر پدیده های اجتماعی و به عنوان پدیده ای مستقل مورد توجه قرار گرفته است، اما واقعیت این است که...
نگارنده: مدیریت دانشنامه
expectations
در عصر روشنگری در سال هایی که اهالی آمریکای شمالی استقلال شان را پایه گذاشتند و چند سال بعد از آن، زمانی که مستعمرات اسپانیا و پرتغال هر کدام به ملت هایی مستقل تبدیل شدند، حس کلی در قلمرو تمدن غرب احساس خوش بینی بود. در آن زمان همه فیلسوفان و سخنوران بر این باور بودند که بشر در آغاز عصر جدیدی از رونق و پیشرفت و آزادی قدم برمی دارد. آن روزها مردم...
نگارنده: محمد علی‌نژاد
development-balance
قضاوت و داوری در نگاهی عمومی،‌ وسیله‌ای برای احقاق حق و برقراری عدالت در یک جامعه به حساب می‌آید. قضا در یک کشور معیار سلامت آن کشور است. اگر دستگاه قضایی سالم و کارآمد باشد می‌توان نتیجه گرفت که وضع عمومی جامعه از نظر عدالت و دوری از تبعیض در حالت خوبی قرار دارد. در تقویم رسمی کشور، هفته اول تیرماه به سبب بزرگداشت مقام آیت‌الله بهشتی اولین مسوول...

مخترع موبایل که بود؟


از الكساندر گراهام بل در سال ۱۸۷۶تا دكتر مارتین كوپر(Martin Cooper) در ۳ آوریل ۱۹۷۳

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org
الكساندر گراهام بل مخترع تلفن دكتر مارتین كوپر مخترع موبایل


تلفن در مركز انقلاب مخابراتی قرار گرفته است. در طول یك قرن و اندی موجودیت، تلفن زندگی اقتصادی و اجتماعی بشر را بیش از آنچه الكساندر گراهام بل در سال ۱۸۷۶ تصور می كرد تغییر داده است.تلفن باعث ایجاد همنشینی، اشتغال و دسترسی میلیون ها نفر به اطلاعات شده است. هم اكنون این وسیله آشنا دروازه ای به سوی جهان نوین شده است.


انقلابی كه هم اكنون در حال رخ دادن است، سه جنبه دارد:

1. كاهش ارزش قیمتهای مكالمات راه دور
2. افزایش كاربرد و كارآیی تلفن
3. برقراری مذاكرات تلفنی در سراسر جهان

نظر به اینكه تلفن وسیله ای بسیار انعطاف پذیر است و می توان از آن برای انجام كارهای گوناگون استفاده كرد این كاربرد دارای ابعاد گسترده است و تغییرات ناشی از آن تاثیرات عمیقی خواهد داشت و زوال فاصله ها با كاهش قیمت مكالمات راه دور و بین المللی به وقوع خواهد پیوست.

نیم نگاهی به تاریخچه تلفن همراه

در آستانه ورود به دهۀ ۷۰ میلادی بود كه آمریكایی‌ها به این فكر افتادند كه ارتباطات تلفنی را گسترش دهند و بتوانند تلفن را با خود حمل كنند، از این رو تصمیم گرفتند تلفن‌همراه یا به قول خودشان Mobile را بسازند. بعد از این فكر بود كه پایه‌های ساخت تلفن‌همراه بنا نهاده شد و شبكه‌های تلفن‌همراه به تولید انبوه رسید، مطمئنا تلفن‌های همراه اولیه به ظرافت امروز نبود بلكه چیزی شبیه به بی‌سیم‌های ۲۰ سال پیش بود كه هیچ كار فانتزی بر روی آن‌ها انجام نشده بود؛ این اختراع سبب شد كه بشر بتواند امواج مایكروویو را مهار كرده و آن را برای ارتباط بی‌سیم به ‌كار بگیرد.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

پدر تلفن همراه یا مخترع تلفن همراه که بود ؟

مخترع تلفن همراه یک مرد 77ساله به نام دکتر مارتین كوپر(Martin Cooper) است. او سال ها پیش به عنوان مهندس الکترونیک در شرکت موتورولا کار می کرد که اولین گوشی قابل حمل را ساخت و اولین کسی هم بود که با گوشی تلفن همراه یک کیلوگرمی اش در سوم آوریل 1973 صحبت کرد. کوپر ایده ساخت گوشی تلفن همراه را از یک فیلم پربیننده در آن زمان گرفت. در یکی از صحنه های فیلم علمی- تخیلی "پیشتازان فضا"، یکی از شخصیت های اصلی سریال با یک گوشی بی سیم حرف می زد و با دیدن این صحنه، ایده ساخت تلفن همراه به ذهن کوپر الهام شد و تصمیم گرفت روی عملی کردن این قضیه کار کند. اواخر دهه ۱۹۶۰ یك شركت تلفن در آمریكا، انگلیس و ژاپن وجود داشت كه شركت آمریكای ATT الان بزرگترین شركت تلفن در دنیا محسوب می شود. آنها چیزی را اختراع كرده بودند كه به آن cellular می گویند در واقع اختراعشان تلفن های داخل ماشین بود. او در عمل نشان داد كه می توان یك تلفن همراه ساخت كه با آن بشود یك شماره را نه به یك مكان، نه به یك میز، و نه به یك خانه، بلكه به یك شخص اختصاص داد. از سال ۱۹۷۳ كه مارتین كوپر اولین تلفن همراه را به نمایش گذاشت تا سال ۱۹۸۳ اولین سرویس تجاری تلفن همراه شروع به كار كرد آنها ۵ مدل گوشی تلفن همراه ساختند كه هر كدام ۴۵۰ گرم وزن داشت.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

نمی توانم بدون اختراعم زندگی کنم

او حالا شرکت خودش به نام "Array comm" را مدیریت می کند که در زمینه فناوری آنتن های هوشمند و بهبود کیفیت شبکه های بی سیم فعال است. کوپر نسبت به وضعیت امروز تلفن همراه و به خصوص اضافه کردن هر روزه فعالیت های جدید به گوشی های تلفن، گلایه دارد و می گوید هنوز رویای اصلی تلفن همراه محقق نشده است. حرف های او را در مورد اختراعش بخوانید.

:: ایده گوشی تلفن بی سیم چطور به وجود آمد؟

اواخر دهه 1960 بود. آن زمان شرکت تلفن امریکا - ATT - که بزرگترین شرکت تلفن در جهان محسوب می شد، چیزی اختراع کرده بود که به آن "cellular" می گویند. یعنی یک نوع تلفن مخصوص ماشین بود. ولی ما عقیده داشتیم که مردم چیزی فراتر از آن را لازم دارند و تنها راهی هم که در شرکت آن زمانمان- موتورولا- برای اثبات حرفمان به دنیا داشتیم، این بود که تلفن همراه را اختراع کنیم. چیزی که بتوان با آن یک شماره را نه به یک مکان، نه به یک خانه بلکه به یک شخص اختصاص داد.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

:: اولین تماس تلفنی با تلفن همراه چطور بود؟ چه چیزی گفتید؟

من به رقیبم، آقای "جو انگل" زنگ زدم که در آزمایشگاه بل کار می کرد و به او گفتم من با یک تلفن همراه واقعی با تو صحبت می کنم: یک گوشی تلفن قابل حمل.

:: احساست وقتی در این رقابت سرسختانه پیروز شدی چه بود: خیلی خوشحال بودی؟


البته. وقتی شما هم در یک موقعیت رقابتی مثل وضعیتی که ما داشتیم، قرار گرفته باشید و با رسیدن به موقعیت و شکست رقیب، یکی از بیشترین خشنودی ها و رضایت های زندگی تان را به دست می آورید.

:: روند ساخت گوشی تلفن همراه چطور ادامه پیدا کرد؟


از سال 1973 که ما اولین تلفن همراه را به نمایش گذاشتیم تا سال 1983 که اولین سرویس تجاری تلفن همراه شروع به کار کرد، ما در عمل 5 مدل از گوشی تلفن همراه را تولید کردیم. هر کدام کوچک تر از قبلی و وزنشان هم از یک کیلوگرم به 450 گرم رسید.

:: آیا واقعاً فکر می کردید که اختراع شما تا این حد معروف و همه گیر شود که میلیون ها نفر در سراسر جهان از آن استفاده کنند؟

باید اعتراف کنم که به نظرم زمان کش آمد و در این مدت کوتاه، پیشرفت های زیادی صورت گرفت. فقط تصورش را بکنید که اولین گوشی ها در سال 1983 تقریباً 3500 دلار قیمت داشتند که به قیمت الان می شود 7 هزار دلار. البته ما این رویا را داشتیم که روزی تلفن همراه تا این حد فراگیر شود زیرا اندازه آن بسیار کمتر شده و قیمتش هم کاهش پیدا کرده است.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

:: وقتی می بینید مردم در کوچه و خیابان راه می روند در حالی که با اختراع شما صحبت می کنند، شگفت زده نمی شوید؟

دنیای بی سیم دنیای آزادی است. دنیای رها شدن از قید و بندهای تلفن ثابت و قابلیت بودن در هر کجا که می خواهید. این تاثیر کوچکی که من در زندگی مردم داشته ام، بی نهایت خشنودم می کند. زیرا تلفن های همراه زندگی مردم را بهتر می کند. تلفن های همراه راحتی بیشتری به مردم می دهد. به هر حال من نقش کوچکی در این زمینه داشتم که باعث می شود احساس خوبی داشته باشم.

:: برای شما مهم است که لقب پدر تلفن همراه را دارید؟


با این که من تصور داشتن تلفن همراه را ممکن کردم ولی رویای تلفن همراهی که امروزه محقق شده است، نتیجه کار صدها آدم مختلف است. این رویا هنوز کامل نیست و ما هنوز داریم روی آن کار می کنیم تا این رویا را بهتر بسازیم.

:: نظر شما درباره افزودن قابلیت های دیگر وسایل دیجیتالی مثل دوربین دیجیتال، mp3 پلیر و غیره به گوشی تلفن همراه چیست؟


من اصلاً شیفته مفهوم وسایل همه کاره نیستم. فکر می کنم راه خدمت کردن به مردم، بهبود دادن کارکرد آن چیزی است که آن وسیله را به خاطر آن ساخته اند. اگر شما سعی کنید چیزی بسازید که همه کار انجام بدهد، آن وسیله هیچکدام از آن کارها را خیلی خوب انجام نمی دهد.

:: یعنی شما هرگز تلفن همراه دوربین دار نمی خرید؟ فکر می کنید صنعت تلفن همراه روی چه چیزی باید تمرکز کند؟


به نظر من ما داریم پسرفت می کنیم. ما به جای این کارها و پیش از هر چیز باید یک تلفن همراه واقعاً خوب بسازیم که همیشه خوب کار کند. ما هنوز نتوانسته ایم این کار را انجام دهیم. ولی رفته ایم سراغ اضافه کردن قابلیت های دیگر به گوشی های تلفن همراه در حالی که هنوز به رویای اصلی آن دست پیدا نکرده ایم.

:: آینده ارتباطات بی سیم را چطور می بینید؟


شرکت من در حال حاضر روی چیزی کار می کند که ما فکر می کنیم همان آینده است. این که اینترنت بی سیم در هر جایی به راحتی وجود داشته باشد. من در تجارت یک قانون دارم. هیچ تجارت ساده ایی وجود ندارد و در دنیای تجاری امروز، ارتباطات از راه دور، یک تجارت مشکل ولی آینده دار است.

:: در حال حاضر از چه گوشی یی استفاده می کنید؟ خیلی به آن وابسته اید؟


من تا زمانی که گوشی های تلفن همراه این قدر کوچک نبود که بتوانم آن را با خود حمل کنم و همه جا آن را داشته باشم، از گوشی تلفن همراه استفاده نمی کردم. حالا هم یک گوشی کوچک و سبک دارم و بدون آن هم نمی توانم زندگی کنم. من همیشه از کوچک ترین و سبک ترین گوشی که بتوانم خریداری کنم، استفاده می کنم.

:: به عنوان مخترع تلفن همراه، چقدر ثروتمند هستید؟

من فراتر از همه تصورات، با داشتن رضایت و خشنودی از انجام چیزی که از دستم برمی آمده، ثروتمند هستم.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

بازدیدهای محتوا
23357337

401  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

G+